V Sloveniji pogoje za vrtanje vrtin določa zakonodaja, zato v določenih primerih potrebujete vodno soglasje, dovoljenje za raziskavo podzemnih voda, vodno dovoljenje ali gradbeno dovoljenje – predvsem pri globljih vrtinah, večjih črpalnih zmogljivostih ali na vodovarstvenih območjih. Pri manjših vrtinah pa dovoljenja včasih niso potrebna. Priporočamo, da nas kontaktirate z opisom lokacije in namena vrtine – svetovali vam bomo, ali je postopek dovoljevanja potreben in kako ga urediti.
Vsa dovoljenja in soglasja glede izvedbe in uporabe vrtin, lahko za vas pridobimo mi. Vi nas le pooblastite za vodenje upravnih postopkov v vašem imenu.
Globina vrtine je odvisna od geoloških in hidrogeoloških dejavnikov na obravnavani lokaciji ter namena uporabe. Z več kot 30 letnimi izkušnjami Slovenijo dobro poznamo in vam svetujemo ustrezno globino glede na vhodne podatke. Pri plitkem geotermalnem ogrevanju govorimo o geosondah globin od 70 m do 150 m. Za vrtine kjer črpamo podzemno vodo, pa od nekaj 10 m do nekaj 100 m.
Trajanje del je odvisno od zahtevnosti in globine vrtine. Enostavnejše vrtine (npr. do 50 m) lahko izvedemo v 1–2 dneh, medtem ko kompleksnejši projekti zahtevajo več časa. V vsakem primeru si prizadevamo za hitro in varno izvedbo.
Da. Po izvedbi vrtine lahko opravimo črpalni preizkus, določimo kapaciteto vrtine in po potrebi odvzamemo vzorce vode za laboratorijsko analizo. To je še posebej pomembno pri črpanju pitne vode.
V prvi fazi potrebujemo lokacijo zemljišča (parcelno številko in katastrsko občino), ter potrebe po energiji, če gre za izvedbo geotermalnega ali hidrotermalnega ogrevanja.
Cena vrtine je odvisna od globine, premera, dostopnosti terena, vrste vrtine in geološke sestave tal. Za natančno ponudbo priporočamo ogled na lokaciji.